Co to jest krecz w tenisie?

Artur Rosiński

Piękno sportu opiera się na kilku kwestiach, które sprawiają, że tak chętnie go obserwujemy. Z jednej strony to możliwość śledzenia historii ludzi, którzy poświęcili swoje życie i oddali się pasji uprawiania jakiejś dyscypliny, osiągając nieosiągalny dla zwykłych ludzi poziom, a z drugiej to nieprzewidywalność, jak nokaut wykonany przez totalnego underdoga czy krecz w tenisie.

Jednym z najistotniejszych czynników, który sprawia, że sport potrafi tak bardzo przyciągać widzów, jest nieprzewidywalność, kiedy to nawet największy faworyt niespodziewanie przegrywa, lub dzieje się coś tak nieoczekiwanego, że wynik danego meczu lub pojedynku zmienia się o 180 stopni. Tych rzeczy najczęściej nie da się przewidzieć. Dlatego w sporcie nie ma czegoś takiego jak pewny rezultat. To właśnie dzięki tej „losowości” najlepsi legalni bukmacherzy online w Polsce mogą zapewniać swoim odbiorcom możliwość typowania wyników.

Zdarzeń losowych w popularnych dyscyplinach sportowych może być bez liku. Jednak najistotniejszym czynnikiem są sami zawodnicy, którzy jak wiadomo, nie są maszynami, czy programami komputerowymi, które w optymalnych warunkach zawsze będą prezentować pewną formę. W końcu nawet największa dominacja musi się skończyć i powodów może być naprawdę wiele. Jedną z regularnie powtarzających się sytuacji jest krecz w tenisie, czyli zgłoszenie przez zawodnika niezdolności do rozpoczęcia lub kontynuowania spotkania.

Co to jest krecz w tenisie

Tenis jest niesamowicie wymagającą dyscypliną sportową – szczególnie w okresie rozgrywania turniejów Wielkiego Szlema, kiedy jest naprawdę niewiele czasu na odpoczynek i regenerację. Organizm człowieka bez względu na to, jak bardzo wytrenowany, w końcu dochodzi do granicy możliwości i zaczynają pojawiać się problemy. Może to być zmęczenie lub coraz częściej pojawiające się kontuzje. To właśnie wtedy zgłaszany jest krecz w tenisie.

Zatem, co to jest krecz w tenisie? Zjawisko to występuje w momencie, kiedy zawodnik zdecyduje, że nie jest w stanie kontynuować meczu. Wtedy sędzia ogłasza zwycięstwo rywala. Powody decyzji o kreczu mogą być różne – nie musi to być oczywiście powiązane wyłącznie ze zdrowiem fizycznym. Ktoś po prostu może mieć zły dzień i nie czuć się mentalnie do tego przygotowanym, a ktoś inny zwyczajnie zrezygnuje z gry. Jednak najczęściej chodzi o kontuzję bądź ryzyko jej wystąpienia wskutek kontynuowania rozgrywki. Krecz w tenisie jest rozczarowujący dla fanów, ale niestety od czasu do czasu się pojawia

Co znaczy krecz w tenisie w przypadku zakładów sportowych?

Mówi się, że zakłady sportowe zawsze są obciążone ryzykiem wystąpienia zjawisk nieprzewidzianych. W piłce nożnej jedna przypadkowo zdobyta czerwona kartka może doprowadzić do porażki totalnego dominatora, a w boksie przypadkowy cios może wykluczyć czempiona. Jednak krecz w tenisie jest traktowany przez niektórych bukmacherów w sposób ulgowy względem osób, które typują tę dyscyplinę.

Standardowo, kiedy ktoś postawi kupon, musi się liczyć z tym, że zdarzy się coś nieoczekiwanego i w najgorszym wypadku jego zakład zostanie rozpatrzony jako przegrany. W przypadku, kiedy pojawia się krecz w tenisie, niektórzy bukmacherzy są na tyle wyrozumiali, że mogą potraktować taki zakład jako nierozstrzygnięty, co jest bardzo dużym ukłonem w stronę fanów tej dyscypliny.

Dlatego, jeżeli ktoś regularnie stawia zakładu na tenis i zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza krecz w tenisie, powinien szukać takiego operatora zakładów, który właśnie taką sytuację traktuje ulgowo. Wtedy można typować wyniki bez obawy wystąpienia tak nieprzewidzianej sytuacji i cieszyć się emocjonującymi meczami, na które się postawiło.

Krecz w tenisie u bukmachera z ulgą – przykładowe rozwiązanie

Bukmacherzy, którzy nie uznają kreczu za przegraną, najczęściej stosują prostą zasadę redukowania kursu wydarzenia do wartości 1,00 i uznania jej za trafiony. W takim wypadku użytkownik po prostu otrzymuje zwrot swojego zakładu. Jak to wygląda w przypadku zakładu akumulowanego? Oto przykładowe zestawienie wydarzeń na kuponie składającym się z wydarzeń w tenisie.

  • De Jong J. – Delbonis F. – zwycięstwo pierwszego: kurs 1,90;
  • Holt B. – Kuzmanov D. – zwycięstwo drugiego: kurs 2,15;
  • Bagnis F. – Seppi A. – zwycięstwo drugiego: kurs 2,05;
  • Kotov P. – Vardesco F. – zwycięstwo pierwszego: kurs 1,66.

Przykładowy użytkownik postawił 10 zł. I jego potencjalna wygrana może wynieść 10 zł X 13,9 = 139 zł.

Co znaczy krecz w tenisie, jeśli pojawi się w drugim meczu i zgłasza go Kuzmanov D. (drugi zawodnik)? Wtedy kurs spotkania zostaje zredukowany do 1,00; ale cały kupon akumulowany funkcjonuje w standardowy sposób. Przy założeniu, że wszystko poszło zgodnie z typami, wynik wygląda następująco:

10 zł X (1,901,002,05*1,66) = 64,65 zł.

Ostateczny rezultat jest nieco niższy, ale gdyby bukmacher nie zastosował takiego ułatwienia, wygranej nie byłoby wcale. Dlatego należy się jedynie cieszyć.

Różni bukmacherzy mogą inaczej interpretować co to znaczy krecz w tenisie

Oczywiście powyższy przykład nie musi mieć zastosowania dla wszystkich bukmacherów. U niektórych operatorów krecz w tenisie jest po prostu rozpatrywany jako standardowe losowe zjawisko i nie ma mowy o żadnej uldze, a zakład zostaje uznany za przegraną. Dlatego, jeżeli ktoś interesuje się tenisem i to właśnie w tej dyscyplinie najczęściej typuje, to warto zbadać ten temat, żeby upewnić się, czy wybrany bukmacher ma określone konkretne zasady dotyczące tego, co oznacza krecz w tenisie przy postawionym zakładzie.

U wybranych operatorów może to wyglądać jak na powyższym przykładzie. Z kolei inni bukmacherzy mogą to traktować w inny sposób. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład uznanie takiego zakładu za nierozegrany, ale wygrane pieniądze z kuponu wracają jako bonusy bukmacherów.

Krecz w tenisie STS

Krecz w tenisie STS

Postawić na tenis z STS

Z pewnością spora część zainteresowanych fanów typowania zastanawia się, jak STS rozlicza krecz w tenisie – to w końcu jeden z największych i najbardziej szanowanych bukmacherów na rynku. W tym przypadku zasada jest identyczna jak w opisanym wyżej przykładzie. Użytkownik otrzymuje zwrot postawionej stawki przy każdym zakładzie, który obejmował rezultat z całego meczu lub po momencie wystąpienia kreczu.

Oznacza to, że STS krecz w tenisie bierze pod uwagę jedynie te zakłady, których nie dało się rozstrzygnąć przed zgłoszeniem niezdolności do kontynuowania spotkania. Na przykład w sytuacji, kiedy ktoś postawił liczbę gemów w pierwszym secie, a mecz został przerwany dopiero w drugim, wszystko idzie standardowym torem. W każdej innej sytuacji występuje STS krecz w tenisie zwrot pieniędzy – nawet jeśli pojedynek został przerwany podczas piłki meczowej.

Unibet krecz w tenisie

Krecz w tenisie Unibet

Unibet wyraźnie nie określa, w jaki sposób rozlicza krecz, więc przyjmuje się, że traktuje go jako standardowe losowe zdarzenie – czyli przegraną danego zawodnika. W takiej sytuacji wszystkie nietrafione zakłady na zwycięzcę zostają przegrane, a szczegółowe typy, jak wynik poszczególnego seta, liczba gemów itd., do których rozstrzygnięcia nie doszło, zostają uznane za nierozstrzygnięte.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ze względu na brak konkretnych informacji o traktowaniu takich zdarzeń, jeżeli ktoś zamierza sporo obstawiać tenisa, warto po prostu skontaktować się z obsługą klienta, żeby upewnić się, czy te zasady nie uległy zmianom.

Krecz w Betclic

Krecz w tenisie Betclic

Postawić na tenis z Betclic

Bukmacher Betclic podchodzi pragmatycznie do skreczowania przez danego zawodnika. W przypadku postawienia typu na wygraną spotkania, to bez względu na to, czy postawiło się na ostatecznego zwycięzcę, czy nie – zakład zostaje zwrócony. W przypadku wytypowania rozstrzygnięcia konkretnego elementu spotkania, jak np. wygrana w pierwszym secie, a krecz wystąpił w drugim, to bukmacher rozpatruje to w normalny sposób, bo zakład można było uznać za zakończony.

Krecz w Fortunie

Krecz w tenisie Fortuna

Postawić na tenis z Fortuna

Co to znaczy krecz w tenisie w przypadku postawienia w Fortunie? Praktycznie to samo, co u innych bukmacherów. Liczy się przede wszystkim to, czy zakład można było uznać za rozstrzygnięty. Idealnym przykładem będzie sytuacja, kiedy jeden zawodnik, na którego się postawiło, ma totalną przewagę i musiałby się zdarzyć bezprecedensowy cud, żeby zawodnik numer dwa wygrał. Jednak przed ostatnią piłką zawodnik numer dwa zgłasza krecz. W takim wypadku wydarzenie zostaje zwrócone u bukmachera, ponieważ nie zostało potwierdzone. Jednak jeżeli ktoś określił, jak potoczy się pierwszy set i mu się udało, to krecz nie będzie miał wpływu na wynik zakładu.

To nieco skrajny przypadek, który może wydawać się niesprawiedliwy, ale mimo wszystko należy uznać, że to, iż Fortuna w ten sposób rozlicza krecz, jest na korzyść użytkowników.

Krecz a korzystanie z bonusów – czy ma jakieś znaczenie?

Internetowi fani typowania wyników sportowych z pewnością często korzystają z bonusów. Skoro już wiadomo, co to jest krecz w tenisie, to warto zastanowić się, czy bukmacherzy mogą go inaczej rozpatrywać w przypadku bonusów.

Premie można zdobyć na wiele różnych sposobów, może to być np. STS bonus w postaci specjalnego kodu lub zwyczajna oferta depozytowa. Każda premia ma swój indywidualny regulamin. Dodatkowo bukmacher może udostępniać ogólny regulamin korzystania z bonusów. Jeśli nie ma tam żadnych specjalnych zapisów dotyczących kreczu, to najpewniej jest on traktowany w standardowy sposób – jak przy zakładach o prawdziwe pieniądze.

Podsumowanie – ulga dla kreczu ratunkiem dla typujących

Tenis jest jedną z najczęściej typowanych w Polsce dyscyplin sportowych, a krecz jest praktycznie niemożliwy do przewidzenia i niestety od czasu do czasu się zdarza. Dlatego najlepsi legalni bukmacherzy online zdecydowali się przymknąć na to oko i nie „karzą” za to graczy, pozwalając im na zwrot postawionych pieniędzy. Dlatego warto dowiedzieć się co to krecz w tenisie i jakie ma skutki względem postawionych zakładów. W ten sposób świadomy fan typowania będzie w stanie wybrać tych bukmacherów, którzy pod tym względem będą w stanie spełnić jego oczekiwania.

FAQ

Kiedy zawodnik może zgłosić krecz w tenisie?
W dowolnym momencie trwania meczu – zarówno na początku, jak i przed piłką rozstrzygającą.
Od czego zależy, jak wybrany bukmacher interpretuje krecz?
Od jego wewnętrznej polityki. Decyzja należy wyłącznie do bukmachera.
Postawiłem zakład na wynik pierwszego seta i trafiłem, ale w drugim secie jeden z zawodników skreczował. Czy mam się czego obawiać?
Taki zakład zostaje uznany za rozstrzygnięty i każdy legalny bukmacher powinien uznać go za wygrany.
Oceń tę recenzję
1 oceny, średnia 5 z 5

OSTATNIE ARTYKUŁY

blog-370x220w.jpg

.....

co-to-jest-handicap-370x220w.jpg

.....

co-to-jest-handicap-370x220w.jpg

.....