Kto wygra wybory prezydenckie 2020 w Polsce? Odpowiedź na to pytanie poznamy 12 lipca (niedziela). W drugiej, decydującej turze zmierzą się urzędujący prezydent, Andrzej Duda vs Rafał Trzaskowski. Który z nich ma większe szanse na zwycięstwo? Sprawdzamy kursy bukmacherskie.

28 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W niej zgodnie z planem i sondażowymi wynikami pewnie zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Duda odnotowując 43,67 procent poparcia, co przełożyło się na 8 412 183 głosów. Za plecami przedstawiciela PiS uplasował się Rafał Trzaskowski, reprezentujący Koalicję Obywatelską – z wynikiem 30,34 procent, co w liczbach bezwzględnych dało 5 845 164 głosów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska minimum 50% poparcia – to należy zorganizować drugą turę pomiędzy dwiema osobami z najlepszymi wynikami. W tym przypadku jest to Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wyniki pozostałych kandydatów na prezydenta:

Szymon Hołownia – 13.85 proc.
Krzysztof Bosak – 6,75 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 proc.
Robert Biedroń – 2,21 proc.
Stanisław Żółtek – 0,23 proc.
Marek Jakubiak – 0,17 proc.
Paweł Tanajno – 0,14 proc.
Waldemar Witkowski – 0,14 proc.
Mirosław Piotrowski – 0,11 proc.

Kto wygra wybory? Kursy bukmacherów na drugą turę

Od początku kampanii zdecydowanym faworytem do reelekcji jest Andrzej Duda. Obecnie urzędujący prezydent przewodzi w kursach bukmacherskich, a także w sondażach. Najnowsze wyniki badania opinii publicznej wskazują na 3-procentową przewagę nad rywalem, Rafałem Trzaskowskim.

Kursy STS na wynik wyborów

  • Andrzej Duda – 1.50
  • Rafał Trzaskowski – 2.60

Generalnie kursy u bukmacherów są podobne. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, by do końca kampanii miało ulec to zmianie, choć zapewne bukmacherzy bacznie obserwują ruchy obu kandydatów i pojawiające się sondaże.

Kursy Betfan na frekwencje

W pierwszej turze doszło do rekordowej frekwencji, bo do urn wyborczych poszło 64.4 procent uprawnionych do głosowania. Co więcej, z badań wynika, że zazwyczaj w frugiej turze frekwencja jeszcze rośnie. W Betfan można typować, jaka będzie frekwencja 12 lipca:

  • Poniżej 65.5 proc. – kurs 1.80
  • Powyżej 65.5 proc. – kurs 1.87

Dla porównania przed pięcioma laty frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 48.96% – w 1. turze i 55.34& – w 2. turze.

Zakłady na handicap w wyborach

W STS można obstawiać wynik wyborów z handicapem. Linia handicapu zaczyna się od -0.5 i rośnie do -3.5. Dla przykładu zakład, że Andrzej Dudaj wygra wybory z handicapem -2.5 można obstawiać po kursie 1.67. Zakład taki oznacza, że kupon zostanie rozliczony jako trafiony, jeśli przewaga Dudy wyniesie więcej niż 2.5 procent głosów.

handicap na wybory

Co zadecyduje o wyniku wyborów?

Wynik drugiej tury wyborów w dużej mierze zależy od przepływu elektoratów, a więc którzy wyborcy pozostałych kandydatów zdecydują oddać swój głos na Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego. Zdaniem politologów kluczowi będą wyborcy Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka.

Szymon Hołownia oficjalnie zadeklarował, że nie zagłosuje na Andrzeja Dudę, czym zasugerował swoim wyborcom oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego. Z kolei stanowisko Krzysztofa Bosaka i Konfederacji jest jasne, że nie popierają żadnego z kandydatów. Socjologowie analizując nastroje społeczne spodziewają się, że w dużej mierze wyborcy Hołowni zagłosują na Trzaskowskiego, a Bosaka na Dudę.

Oczywiście wciąż języczkiem uwagi są pozostali kandydaci i tzw. wyborcy niezdecydowani, którzy nie brali udziału w pierwszej turze, ale mogą wybrać się na wybory w drugim głosowaniu.

Pięć lat temu Andrzej Duda zwyciężając nad Bronisławem Komorowskim w drugiej turze uzyskał 8 630 627 głosów.

bardzo słabosłabośredniodobrzerewelacja (1 głosy, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany