W Maju 2020 roku rozstrzygnie się wyścig o fotel prezydenta Polski. Sześciu kandydatów powalczy o ten eksponowany urząd państwowy. W kursach bukmacherskich zdecydowanym faworytem do reelekcji jest obecny prezydent, Andrzej Duda. Czy któryś z kontrkandydatów ma szansę na niespodziankę?

  • Pierwsza tura wyborów odbędzie się 10 Maja 2020
  • Druga tura (jeśli zajdzie taka konieczność) zostanie przeprowadzona 24 Maja 2020

Bukmacherzy nie węszą sensacji i są przekonani, że Andrzej Duda wygra pierwszą turę wyborów. Trudno jednak przypuszczać, by “PAD” prezydenturę zapewnił sobie w pierwszym terminie, bowiem aby tak się stało musiałby zdobyć ponad 50% głosów. Do tej pory tylko raz w historii III RP kandydat na prezydenta już w pierwszej turze wygrał wybory. W 2000 roku dokonał tego Aleksander Kwaśniewski zdobywając 53.90% głosów. Nic nie wskazuje na to, by historia miała się powtórzyć, bo żaden z przedwyborczy sondaży nie daje Andrzejowi Dudzie więcej niż połowy głosów.

W legalnych zakładach bukmacherskich takich jak STS obstawiać można zwycięzcę wyborów oraz sytuacje, w której odbędzie się druga tura wyborów. Choć do wyborów pozostało jeszcze sporo czasu, to bukmacher już przyjmuje zakłady na ich rozstrzygnięcie. 

Kursy bukmacherskie na zwycięzcę

STS na bieżąco koryguje kursy wraz z nowymi sondażami oraz najnowszymi informacjami politycznymi. Na chwilę obecną w roli murowanego faworyta wskazuje Andrzeja Dudę, a jedyną która może mu zagrozić jest Małgorzata Kidawa-Błońska.

  • Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość) – 1.20
  • Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska) – 5.00
  • Szymon Hołownia (kandydat niezrzeszony w partii) – 12.00
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL/Koalicja Polska) – 18.00
  • Robert Biedroń (Zjednoczona Lewica) – 30.00
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja) – 40.00

Warto pamiętać, że kampania prezydencka dopiero co się zaczyna, a w jej trakcie mogą ulec zmianie nastroje społeczne i trendy polityczne. 

Przedwyborcze sondaże

Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe sondaże dotyczące poparcia danego kandydata na prezydenta. Badania opinii publicznej prowadzone będą do ostatnich dni kampanii. O czym należy pamiętać? By sondaży nie traktować jako wyroczni, ponieważ są one niekiedy orężem dla polityków, by mobilizować swój elektorat lub demobilizować elektorat przeciwnika. Historia ostatnich wyborów w Polsce i na świecie pokazała, że wyniki znaczącą różnią się od sondażowych prognoz.

Na starcie kampanii prym w sondażach wiedzie Andrzej Duda, który średnio notuje poparcie na pułapie 43%. Za obecnie urzędującym prezydentem plasuje się Małgorzata Kidawa-Błońska z 24% poparciem. Bukmacherzy i publicyści polityczni prorokują, że kwestia prezydentury rozstrzygnie się właśnie pomiędzy kandydatem Prawa i Sprawiedliwości a przedstawicielką Platformy Obywatelskiej. Dalsze miejsca zajmują Szymon Hołownia (10%), Robert Biedroń (10%), Władysław Kosiniak-Kamysz (7%) i Krzysztof Bosak (4%).

Rok 2015: jak outsider Andrzej Duda pokonał faworyta Bronisława Komorowskiego

Pięć lat temu na starcie kampanii dużą przewagę w sondażach posiadał Bronisław Komorowski, a mimo to ostatecznie przegrał po drugiej turze z Andrzejem Dudą. To historia, która uczy, że nie ma w polityce (podobnie jak w sporcie) przewagi, której nie można odrobić. Analogicznie urzędujący prezydent (Komorowski) cieszył się dużym zaufaniem społecznym, ale wpadki podczas kampanii i negatywna koniunktura polityczna (słabnąca pozycja partii) przyczyniły się do tego niespodziewanego wyniku.

W kursach bukmacherskich prezydent Komorowski posiadał jeszcze większą przewagę niż obecnie Andrzej Duda. Przed pierwszą turą kurs na reelekcję Komorowskiego wynosił raptem 1.05! Był to swoisty pewniak polityczny. Przed drugą turą kursy uległy diametralnej zmianie – w STS płacono po kursie 1.42 za wygraną Dudy, a na Komorowskiego kurs wynosił 2.42. Jak się skończyło? W drugiej turze Andrzej Duda zdobył ponad 8 milionów głosów (51.55%) i coś, co wcześniej wydawało się niemożliwe stało się faktem – Bronisław Komorowski stracił prezydenturę, choć na starcie posiadał spory handicap w postaci przychylnych sondaży.

Co obstawiać u bukmacherów?

Im wybory bliżej, tym oferta bukmacherów zostaje poszerzona o nowe rynki. Typować można frekwencję (w ostatnich wyborach prezydenckich wyniosła 48.96%), H2H (kompilacje kandydatów: który zdobędzie więcej głosów) i to kto ostatecznie znajdzie się w drugiej turze wyborów?

  • Będzie druga tura wyborów? Tak – 1.27 Nie – 3.25

Gdzie obstawiać wybory?

Kursy na wybory prezydenckie wystawi każdy legalny bukmacher w Polsce. Aktualnie najwięcej typów oferuje STS, ale z czasem więcej zakładów powinno pojawić się w Fortunie, Betclic, LVBET i Totolotek.

Ci, którzy nie posiadają konta u któregoś z bukmacherów, mogą odebrać nasz kod promocyjny i postawić zakład na wybory na koszt bukmachera – dzięki licznej ofercie freebetów. Dla przykładu darmowy zakład dostępny jest w STS, Fortunie i LVBET, a zakład bez ryzyka oferuje Betclic.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany