Co to jest Handicap?

Artur Rosiński

Pytanie, co to znaczy handicap nurtuje ogromną liczbę fanów typowania wyników. Oczywiście mowa przede wszystkim o tych osobach, które nie mają za wiele wspólnego z zakładami sportowymi i robią to sporadycznie oraz tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z typowaniem. Często zdarza się także, że już wiadomo o jego istnieniu, a nawet działaniu, ale strach przed czymś nowym skutecznie blokuje chęć próby.

Zgodnie z tym, że najlepiej można się z czymś oswoić poprzez dogłębne poznanie danego zjawiska, zdecydowaliśmy się opracować kompletny przewodnik po zakładach handicap bukmacher. Obejmuje on dokładne wytłumaczenie, co to handicap oraz przedstawia konkretne przykłady z dogłębnym opisem. Dzięki temu każdy w krótkim czasie będzie mógł dowiedzieć się handicap co to jest, a jeśli o czymś zapomni, to zawsze można tu wrócić i odświeżyć pamięć.

Handicap bukmacher – po co się go stosuje?

Założenie tego typu jest bardzo proste, czy to handicap piłka nożna, czy dowolna inna dyscyplina sportowa, zawsze wykorzystuje się go, żeby zniwelować przewagę jednej drużyny nad drugą. Robi się to poprzez dopisanie lub odjęcie konkretnej liczby punktów/goli danej drużynie/zawodnikowi. Wtedy nawet najbardziej bezstronne spotkania stają się interesujące, a fan danej drużyny może na nią typować, dostosowując kurs w taki sposób, żeby być usatysfakcjonowanym.

Klasyczny Handicap STS – przykład obliczania wyniku

Żeby rozważyć kwestię handicap co to znaczy, należy najpierw dokładnie opisać, jak to „zjawisko” prezentuje się w teorii. Założeniem jest ustanowienie wyniku, z którym dane spotkanie się zaczyna. Dlatego bez względu na początkowe kursy, z handicap europejski wszystko może się całkowicie pozmieniać – zwłaszcza jeśli zastosuje się tak wysoki typ jak handicap 5.

Wartość zakładu może być różna, ale najczęściej stosuje się 0:1, 0:2, 0:3, 1:0, 1:3 itp. To przykład określający handicap STS w piłce nożnej, ale bez względu na to, czy chodzi o handicap w tenisie, handicap w CS GO, czy dowolnej innej dyscyplinie, stosuje się go w analogiczny sposób.

Już po gwizdku sędziego wynik uznaje się za ten z zakładu, a każda zmiana jest do niego dodawana. Przykładowo w przypadku, kiedy handicap Fortuna wynosi 2:0, a rzeczywisty mecz zakończy się 0:3, to bukmacher rozlicza to jako 2:3 i w zależności od postawionego zakładu sprawdza, czy typer wygrywa, czy przegrywa.

Praktyczne przedstawienie, co to jest handicap

Najlepszym sposobem na utrwalenie sobie wiedzy na temat tego, co to jest handicap STS, czy u dowolnego innego bukmachera, będzie zaprezentowanie konkretnego przykładu w praktyce, wraz z opisem różnych możliwości wypadków. W tym przypadku posłużymy się rzeczywistym spotkaniem piłkarskim na Handicap Betclic.

Za przykład posłuży spotkanie Manchester City – Borussia Dortmund z fazy grupowej Ligi Mistrzów. W tym przypadku ogromnym faworytem są The Citizens, a zespół z Niemiec jest dosłownie skazany na pożarcie przez angielskiego giganta.

Standardowe kursy na to spotkanie tylko to potwierdzają:

 • Zwycięstwo Manchester City: 1,19;
 • Remis: 7,40;
 • Zwycięstwo Borusii Dortmund: 12,00.

Trzeba przyznać, że nie jest to interesujące spotkanie pod względem zakładów. Tak niski kurs nawet w przypadku powodzenia da niewielką wygraną, a typowanie zespołu z Niemiec jest za bardzo ryzykowne. Dlatego właśnie warto wykorzystać tutaj Handicap europejski, który w przypadku tak popularnego wydarzenia, z pewnością będzie występował.

Handicap Betclic trójdrożny (handicap 1X2) w tym przypadku prezentuje następujące możliwości:

 • Handicap 0:1 – zwycięstwo (1): kurs 1,52 – remis (X): kurs 4.80 – zwycięstwo (2): kurs 4,90;
 • Handicap 0:2 – zwycięstwo 1: kurs 2,26 – remis (X): kurs 4,40 – zwycięstwo (2): kurs 2,50;
 • Handicap 0:3 – zwycięstwo 1: kurs 3,85 – remis (X): kurs 5,00 – zwycięstwo (2): kurs 1,63;
 • Handicap 0:4 – zwycięstwo 1: kurs 7,20 – remis (X): kurs 7,20 – zwycięstwo (2): kurs 1,26;
 • Handicap 0:5 – zwycięstwo 1: kurs 14,00 – remis (X): kurs 11,00 – zwycięstwo (2): kurs 1,10.

W powyższym przykładzie występuje głównie handicap w grze odejmujący, ponieważ stosuje się głównie zasadę odejmowania punktów faworytowi lub dodawania potencjalnie słabszemu. Dlatego zastosowanie tutaj handicap 5 nie ma najmniejszego sensu.

Zatem, jak w praktyce prezentuje się wykorzystanie zakładu tego typu? Zasady są bardzo proste i to bez względu, o jaką dyscyplinę chodzi. Wystarczy do wyniku dopisać punkty zgodnie ze złożonym zakładem. Gdyby ktoś zdecydował się postawić na zwycięstwo Manchesteru City, wykorzystując handicap piłka nożna 0:2; to jego drużyna musiałaby zdobyć co najmniej trzy bramki. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów rozwiązań takiego zdarzenia

 • Manchester City – Borussia Dortmund 3:0; bukmacher rozpatruje to jako 3:2, czyli typujący wygrywa.
 • Manchester City – Borussia Dortmund 4:1; bukmacher rozpatruje to jako 4:3, czyli typujący wygrywa.
 • Manchester City – Borussia Dortmund 2:0; bukmacher rozpatruje to jako 2:3, czyli typujący przegrywa.

Przy takim rozpisaniu przykładu chyba już nikt nie powinien zastanawiać się handicap co to znaczy.

Handicap azjatycki co to – wyjaśnienie

Coraz popularniejszy na Wschodzi staje się handicap azjatycki, nazywany także jako handicap 2 drożny Betclic. Kwestia nazwy zależy od operatora. Różnica pomiędzy tym rodzajem zakładu a wyżej wymienionym, jest taka, że w tym przypadku nie występują remisy, co spotyka się z bardzo dobrym odbiorem fanów typowania zakładów. W końcu mało kto lubi stawiać na remisy i traktuje się je jako niechcianą ostateczność.

Jak to możliwe, że Handicap Fortuna w wersji azjatyckiej nigdy nie prowadzi do remisu? Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wykorzystanie wartości połówkowych (0,5) lub ćwiartkowych (0,25; 0,75). Dzięki temu dodaje lub odejmuje się takie wartości, że nawet jeśli z jedności wyjdzie remis, to połówka przechyli szalę. Nie ma tutaj większego znaczenia czy stawia się handicap dla słabszego, czy na silniejszego – zawsze istnieje taka kombinacja, która zapewni ciekawy kurs.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że przykładowy handicap Fortuna standardowy będzie miał nieco wyższy kurs od azjatyckiego, ze względu na większe ryzyko. Dlatego wybierając handicap dwudrożny, użytkownik zmniejsza ryzyko przegranej (brak remisów), ale otrzymuje nieco niższy kurs.

Praktyczny przykład z opisem – handicap azjatycki

Z pewnością wiele osób zastanawiało się kiedyś, co to jest handicap STS azjatycki. Te połówki i pozornie zaawansowane działanie mogą początkowo odstraszać, ale w praktyce wszystko okazuje się relatywnie proste w użytkowaniu. Wystarczy jedynie przyswoić sobie podstawową wiedzę na temat działania i poznać kilka przykładów praktycznych. Dlatego poniżej zaprezentujemy, jak prezentuje się przykładowy handicap STS azjatycki. Do przedstawienia ponownie wybierzemy piłkę nożną, ponieważ najczęściej oferuje tę możliwość i ze względu na powszechną znajomość tej dyscypliny praktycznie każdy będzie w stanie zrozumieć, o co chodzi.

W tym przypadku wykorzystamy szlagier francuskiej pierwsze ligi: Lyon – PSG. Kursy na to spotkanie określają naszpikowane gwiazdami PSG jako zdecydowanego faworyta – pomimo tego, że rozgrywa mecz na wyjeździe. Standardowe wyniki są określone następującymi kursami:

 • Zwycięstwo Lyon: 4,45;
 • Remis: 4,55;
 • Zwycięstwo PSG: 1,61.

Pomimo tego, że kurs na zwycięstwo PSG jest już relatywnie wysoki, to warto sprawdzić, co oferuje handicap azjatycki:

 • handicap -1.5 dla Lyonu: zwycięstwo Lyonu – kurs 7,10; zwycięstwo PSG – kurs 1,11;
 • handicap -2,5 dla Lyonu: zwycięstwo Lyonu – kurs 3,1; zwycięstwo PSG – kurs 1,37;
 • handicap 1,5 dla PSG: zwycięstwo Lyonu – kurs 7,10; zwycięstwo PSG – kurs 1,11.

Jeżeli przykładowo dana osoba zdecyduje się na wybór handicap - 1 5 na zwycięstwo PSG, to wynik rozlicza się w następujący sposób:

 • wynik spotkania 1:3 na korzyść PSG – bukmacher rozlicza jako 1:4,5 – wygrana typującego;
 • wynik spotkania 1:1 – bukmacher rozlicza jako 1:2,5 – wygrana typującego;
 • wynik spotkania 3:1 na korzyść Lyon – bukmacher rozlicza jako 3:2,5 – przegrana typującego.

W tym przypadku remis nie występuje i nie ma znaczenia, czy to piłka nożna, hokej, czy handicap CS GO, wynik zawsze rozlicza się w ten sam sposób.

Handicap azjatycki DNB

Popularny rodzaj handicapu, który potocznie nazywa się bez remisu. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia remisu, stawka zostaje zwrócona do osoby typującej. To znaczące ułatwienie, które pojawia się w niektórych dyscyplinach sportowych. Często nie opisuje się go mianem azjatyckiego, a po prostu handicapu Draw No Bet. Należy liczyć się z nieznacznym zmniejszeniem kursu, ze względu na ułatwienie.

Handicap azjatycki ćwiartkowy

Zdecydowanie najtrudniejszy handicap Fortuna, jaki można trafić u bukmachera. Jednak typujący często omijają go ze względu na zastosowanie nieco skomplikowanych zasad rozliczania. Najprościej rzecz ujmując, w tym przypadku stosuje się zabezpieczenie w postaci zwrotu w przypadku wystąpienia remisu.

Jeżeli dana osoba zdecyduje się postawić 10 zł z handicapem 1,25; to liczy się to tak samo, jak w przypadku klasycznego handicap Fortuna, ale ćwiartka oznacza, że jeżeli wychodzi remis, to połowa zakładu wraca do gracza. Dlatego wynik takiego zakładu ma trzy drogi:

 • zwycięstwo – otrzymuje się pełną wygraną;
 • remis – otrzymuje się połowę stawki;
 • przegrana – traci się całą stawkę.

Pomimo swojego skomplikowania, ten rodzaj handicapu jest przystępny i oferuje nieco niższe kursy w stosunku do standardowego.

Handicap piłka nożna

To właśnie w tej dyscyplinie sportowej najczęściej pojawiają się wszystkie wersje handicapu. Dlatego, jeżeli ktoś dopiero uczy się, jak to wszystko działa, to zdecydowanie poleca się piłkę nożną, w której zawsze dostępne są dziesiątki potencjalnie interesujących spotkań, a bukmacherzy chętnie stosują zakłady  tego rodzaju. Oczywiście można sprawdzić również handicap szachy, handicap CS GO, czy jak wygląda handicap w tenisie, ale tylko w przypadku, kiedy dokładnie się rozumie zasady tych dyscyplin. Dla wszystkich innych poleca się piłkę nożną.

Handicap setowy siatkówka

W tej dyscyplinie stosuje się najczęściej tak zwany handicap setowy siatkówka. Czyli analogicznie do powyższych przykładów handicap w siatkówce obejmuje odejmowanie lub dodawanie setów dla danych drużyn. Warto jednak zwrócić uwagę, że ze względu na specyfikę tej dyscypliny sportowej może wystąpić również handicap na punkty w danej partii meczu. Jednak najczęściej spotyka się handicap setowy.

Handicap w koszykówce

Koszykówka to sport, w którym podczas jednego spotkania może trafić się nawet 200 punktów po obu stronach. Co więcej, w tym przypadku remis raczej nie występuje, a gdyby nawet się zdarzył, to rozgrywane są dogrywki. Dlatego handicap w koszykówce odgórnie uwzględnia już wynik z ewentualną dogrywką. W tym przypadku różnice punktowe są jednak znacznie większe niż np. w wyżej wymienionej piłce nożnej i siatkówce. Handicap koszykówka najczęściej operuje piątkami, czyli (+/-) 5, 10 15 itd.

Podsumowanie informacji – azjatycki handicap oraz europejski

Handicap to jeden z najciekawszych typów, na jaki można trafić w praktycznie wszystkich dyscyplinach sportowych. Jego występowanie jest najczęściej jednak uzależnione od samego bukmachera, bo zorganizowanie takiego zestawienia wymaga dodatkowych działań, więc operatorzy stosują je przede wszystkim na najpopularniejszych zdarzeniach oraz tych, które bazowo nie są zbyt atrakcyjne. Dlatego, jeżeli wybrane potencjalnie atrakcyjne spotkanie „Dawida z Goliatem” nie zapewnia kursów, które zachęcałyby do zaangażowania, to zastosowanie handicapu, to wszystko zmienia.

Gorąco zachęcamy do korzystania z handicapu. Jak widać, diabeł wcale nie jest taki straszny, jak go malują, a zdecydowanie uatrakcyjnia typowanie wyników. Dzięki temu typowi to gracz może sobie wybrać interesujące spotkanie i wytypować taki wynik, żeby kurs go zadowolił. Czy trzeba czegoś więcej?

Oceń tę recenzję
1 oceny, średnia 3 z 5

OSTATNIE ARTYKUŁY

blog-370x220w.jpg

.....

co-to-jest-krecz-w-tenisie-370x220w.jpg

.....

co-to-jest-handicap-370x220w.jpg

.....